Elektrocentrály
Najpredávanejšie
Pri výbere elektrického generátora podľa jeho elektrického výkonu sú rozhodujúce tieto skutočnosti:
- menovitý výkon uvedený na štítku spotrebiča
- rok výroby spotrebiča
- typ spotrebiča
- počet plánovaných elektrických spotrebičov - výkony pripojených elektrických spotrebičov sa sčítajú
- typ ústredia:
Výkonové elektromotory v ručnom elektrickom náradí majú zvyčajne vyšší rozbehový príkon ako príkon pri bežnom prevádzkovom zaťažení elektromotora. Tento príkon však zvyčajne nedosahuje hodnotu príkonu uvedenú na štítku elektrického náradia (výnimočne presahuje až 30 % uvedenej hodnoty).
Niektoré spotrebiče však majú pri spustení alebo počas prevádzky vyšší špičkový odber prúdu. Patria k nim kompresory s tlakovými nádobami, vysokotlakové čističky vody s vyšším príkonom a niektoré elektrické spotrebiče s elektromotormi staršieho roku výroby. Je potrebné vybrať elektrický generátor s približne o 1 až 2 kW vyšším elektrickým výkonom, ako je príkon uvedený na štítku spotrebiča.
Ak je k centrálnej jednotke pripojený tepelný spotrebič (teplovzdušná pištoľ s reguláciou teploty) a jeho celkový príkon sa blíži k prevádzkovému elektrickému výkonu centrálnej jednotky, nemusí sa dosiahnuť prevádzkový elektrický výkon centrálnej jednotky. V prípade uvedenej teplovzdušnej pištole môže dochádzať k zmenám výkonu až do 300 W za sekundu a tieto rýchle zmeny výkonu nemusí vždy pokryť alternátor v centrálnej jednotke, čo má za následok zníženie prevádzkového elektrického výkonu centrálnej jednotky. Tento problém sa nevyskytuje pri teplovzdušných pištoľiach bez regulácie teploty.
Na zabezpečenie pomalšieho rozbehu elektromotorov odporúčame funkciu jemného štartu elektrických spotrebičov. Tým sa zníži špičkový nábehový prúd, ktorý by inak neumožnil používať spotrebič s plánovaným nižším elektrickým výkonom. Softštartéry si môžete zakúpiť v našom e-shope TU.
Maximálny elektrický výkon jednej zásuvky 230 V je 2 kW.